Το παιδαγωγικό μας πρόγραμμα αποτελείται από ένα συνδυασμό περιεχομένων που κρίνονται απαραίτητα για την κατάρτιση των παιδιών και ένα πολύ μεγάλο μέρος που στηρίζεται στα βιώματα των παιδιών.
Έχει σαν βάση το παιχνίδι, το οποίο αποτελεί τον σημαντικότερο τρόπο μάθησης στην προσχολική ηλικία.
Στοχεύει στην ολόπλευρη ανάπτυξη των παιδιών.
Ανταποκρίνεται στις συνθήκες του περιβάλλοντος της τάξης ή των άλλων χώρων που διαθέτει το σχολείο μας και ταιριάζει στα συγκεκριμένα παιδιά στα οποία πρόκειται να εφαρμοστεί (ατομικές διαφορές, επίπεδο ωρίμανσης, ενδιαφέροντα, ανάγκες, εμπειρίες, διάφορες στο κοινωνικοπολιτισμικό περιβάλλον).
Συγχαρητήρια!